Czchów: Spartakiada od przedszkolaka do strażaka

Wszyscy doskonale wiemy, jak ważny jest w naszym życiu ruch i uprawianie dyscyplin sportowych. Nie mówimy tutaj wyłącznie o profesjonalnym uprawianiu sportu, ale o zwykłej rekreacji. Powiat Brzeski wspiera różne inicjatywy sportowe, a niedawno z okazji 150-lecia Powiatu Brzeskiego mogliśmy uczestniczyć w wielu tego rodzaju imprezach.

Promocja zdrowego stylu życia poprzez aktywność sportową jest obecnie bardzo modna. O swoją kondycję fizyczną należy dbać już od najmłodszych lat. Instytucje i stowarzyszenia proponują różnorodne zajęcia rekreacyjne. Od lat w gminie Czchów działają kluby i sekcje sportowe. W strukturach Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie działają sekcje dziecięce i młodzieżowe – piłki nożnej, tenisa stołowego, koszykówki i  ogólnorozwojowe. Dodatkowo wspólnie ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Ziemi Czchowskiej i Ochotniczą Strażą Pożarną w Czchowie realizowane są ciekawe projekty sportowo – rekreacyjne.

W tym roku OSP w Czchowie otrzymała dofinansowanie na realizację Spartakiady. Zadanie publiczne pod nazwą „Spartakiada od przedszkolaka do strażaka” współfinansowane było przez Powiat Brzeski. We współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie, Stowarzyszeniem Przyjaciół Ziemi Czchowskiej – Ochotnicza Straż Pożarna w Czchowie 19 października 2017 roku w Hali Sportowej przy PG w Czchowie zrealizowała najważniejsze sportowe wydarzenie dla najmłodszych mieszkańców Powiatu Brzeskiego.

Prowadzeniem całego wydarzenia zajęła się Elżbieta Ogiela (w jednej osobie Prezes Stowarzyszenia Ziemi Czchowskiej i Dyrektor MOKSiR – u). Po oficjalnym powitaniu przybyłych gości, głos zabrał prezes Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Czchowie – Jerzy Wojakiewicz. Życzył wszystkim przedszkolakom wspaniałej zabawy, jednocześnie wyrażając nadzieję, że wśród nich są przyszli strażacy! Tekst uroczystego ślubowania przedszkolakom odczytała Barbara Wojakiewicz – dyrektor PSP w Czchowie od lat związana ze Spartakiadą.

Po przejściu defilady, zapaleniu znicza, odsłuchaniu hymnu olimpijskiego nadszedł czas na pierwsze konkurencje. Przedszkolaki zostały podzielone na 3 grupy wiekowe: 3-4 – latki, 4-5  – latki oraz 5-6 – latki. Każda z  grup zmierzyła się w czterech konkurencjach.

Przedszkolaki z grupy 3-4 latki zmagali się z noszeniem woreczków na głowie
(najlepszy czas Złota), rzutami do celu (najwięcej trafień Tymowa), rozwijaniem węża strażackiego (najlepszy czas Jurków) oraz turlaniem piłeczki między pachołkami (najlepszy czas Tymowa).

Po zmaganiach najmłodszej grupy, średniaki stanęli na linii startu, gdzie czekały na nich ciekawe konkurencje: przewożenie piłki taczką (najlepszy czas Tymowa), rozwijanie węża strażackiego (najlepszy czas Domosławice), przechodzenie tip-topem po linie (najlepszy czas Czchów) oraz przechodzenie przez tunel (najlepszy czas Złota).

Najstarsi z przedszkolaków, a więc grupa 5 i 6 letnich dzieci z 8 jednostek oświatowych stanęli przed nie lada wyzwaniem. Ich zadania wymagały nie tylko sprytu, ale także pełnej koncentracji. W pierwszej konkurencji pokonywali tor przeszkód składający się z przełożenia szarfy, slalom między pachołkami, przeskoczenie gąbki i na końcu rozwijanie węża strażackiego – najszybszą drużyną była PSP Czchów. Drugie zadnie to wyścig na kocykach, który wygrała PSP Tworkowa. W trzeciej konkurencji nie tylko liczył się czas, ale także precyzja, ponieważ zawodnicy wcielając się w kelnerów przenosili na spodkach kubeczki z ping-pongiem w środku. Wygrała PSP Tworkowa. I ostatnia konkurencja potoczyła się bardzo szybko. Dzieci musiały trafnie rzucić krążki do celu i w ten sposób zdobywały punkty, a najwięcej punktów – 160 – zdobyła grupa z PP Czchów.

Komisja sędziowska udała się na obrady i stwierdziła jednogłośnie, że wszystkie drużyny walczyły dzielnie i do końca, dlatego każda otrzymała I miejsce.

Nad bezpieczeństwem uczestników Spartakiady czuwał ratownik medyczny –  Łukasz Pajor. Dla dzieci przygotował specjalny pokaz związany z udzielaniem pierwszej pomocy.

Dekoracji drużyn dokonał Zastępca Burmistrza Czchowa – Tadeusz Płachta w asyście Prezesa Zarządu OSP w Czchowie Jerzego Wojakiewicza, druhów Eugeniusza Martyki i Tomasza Kozdroja oraz ratownika medycznego Łukasza Pajora. Każda grupa wiekowa otrzymała dyplomy wraz z cennymi nagrodami w postaci sprzętu sportowego i słodkości.

Na zakończenie redaktor Czasu Czchowa Joanna Dębiec zaprosiła wszystkich do wspólnego zdjęcia.

Organizatorzy: Ochotnicza Straż Pożarna w Czchowie, Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Czchowskiej.

Paulina Kumorek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.