V Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych Małopolski

W dniu 8 czerwca w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego odbyły się V Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych. Szczep Czarny im. Bohaterów Państwa Podziemnego działający przy Zespole Szkół w Jadownikach wystawił reprezentacje w składzie: Nikodem Jakubas , Magdalena Strzelec i Julia Grochola.

Na początek test pisemny, trzydzieści pytań w trzydzieści minut
Na początek test pisemny, trzydzieści pytań w trzydzieści minut

Drużyny w pierwszym etapie musiały rozwiązać test składający się z trzydziestu pytań, na który mieli 30 minut. W drugiej części zespoły musiały zaprezentować swoje umiejętności praktyczne.

...następnie część praktyczna, pięć pozorowanych scenek. Wszystko uważnie obserwowane przez sędziów
…następnie część praktyczna, pięć pozorowanych scenek. Wszystko uważnie obserwowane przez sędziów

 

Organizatorzy przygotowali pięć scenek symulujących określone zdarzenia, a drużyny musiały zareagować z godnie z algorytmem i udzielić odpowiedniej do danej sytuacji pomocy. W ostateczności patrol harcerski reprezentujący Zespół Szkół w Jadownikach, jako jedyną szkołę gimnazjalną z terenu powiatu brzeskiego, zajął wysokie piąte miejsce, do podium zabrakło jedynie 3 punktów. Różnice punktowe pomiędzy najwyżej sklasyfikowanymi zespołami były naprawdę niewielkie, co świadczy o wyrównanym poziomie i zaciętej rywalizacji.

W ostateczności piąte miejsce, nie jest źle. Zespół w składzie Nikodem Jakubas , Magdalena Strzelec i Julia Grochola.
Zespół w składzie Nikodem Jakubas , Magdalena Strzelec i Julia Grochola wywalczył piąte miejsce. 

 

Drużyna przygotowywała się do zawodów od stycznia pod kierownictwem phm Bartłomieja Turleja. Za medyczne wyszkolenie odpowiedzialny był ratownik Michał Łanocha, który również działa w harcerstwie. Jak widać, efekty pracy są bardzo zachęcające.

Harcerze z Hufca im. Mikołaja Kopernika, a już w szczególności członkowie Szczepu Czarnego działającego przy Zespole Szkół w Jadownikach, dużo czasu poświęcają na naukę udzielania pierwszej pomocy, którą uważają za jeden z najważniejszych elementów harcerskiego szkolenia. W przyszłości planują objęcie takim szkoleniem możliwie największą ilość harcerzy z wszystkich drużyn działających w brzeskim Hufcu, a nawet zorganizowanie w ośrodku harcerskim w miejscowości Piasków-Drużków zawodów w udzielaniu pierwszej pomocy. Ich celem będzie zdopingowanie harcerzy do regularnych treningów i nauki zarówno praktycznej jak i zgłębiania wiedzy teoretycznej w trakcie całego roku. Poziom wyszkolenia znacznie się podniósł od czasu, kiedy na początku roku Hufiec dzięki pomocy V-ce Przewodniczącego Rady Powiatu Tomasza Latochy, wzbogacił się o zestaw fantomów na których można trenować przywracanie akcji serca, oraz treningowego aparatu AED. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze tylko profesjonalnej apteczki.

__

Brzesko.info.pl