MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)

Są pieniądze na remonty kolejnych kapliczek / Iwkowa i Brzesko

Każda kapliczka to pamiątka po ważnych wydarzeniach, często bardzo dramatycznych dla lokalnej społeczności. Dlatego samorząd województwa małopolskiego po raz kolejny zdecydował o wsparciu renowacji zabytkowych kapliczek z całej Małopolski. Dzięki przyznanym dotacjom z budżetu województwa na łączną wysokość 340 tys. zł uda się uratować 64 przydrożnych krzyży i figur. W poniedziałek 29 maja radni województwa zgodzili się, aby na tegoroczną edycję konkursu „Kapliczka Małopolski 2017” przeznaczyć 340 tys. zł.

Już po raz 6. Województwo Małopolskie zdecydowało o dofinansowaniu remontów zabytkowych kapliczek. Dzięki temu kolejne kilkadziesiąt obiektów odzyska dawny blask.

– Nie wyobrażam sobie, że moglibyśmy zapomnieć o kapliczkach, które wpisały się już na dobre w krajobraz Małopolski. Zawieszone na drzewach, postawione przy drogach czy szlakach turystycznych stanowią zapis historii, świadectwo wiary i często zachwycające przykłady sztuki ludowej. Trzeba je chronić przed niszczącym działaniem czasu – podkreśla Leszek Zegzda z zarządu województwa.

Co uda się zrobić dzięki tym środkom? 6 tys. zł z tej puli pomoże w wyremontowaniu kapliczki słupowej z 1869 r. w miejscowości Porąbka (Gmina Iwkowa). Z kolei 6 tys. zł pozwoli na wsparcie konserwacji kamiennej kapliczki przedstawiającej figurę św. Annę Samotrzeć na postumencie, datowanej na 1856 rok, w Jadownikach na południowym stoku wzgórza Bocheniec (Gmina Brzesko).

Przypomnijmy, co roku w konkursie „Kapliczki Małopolski” mogą brać udział gminy i powiaty, na terenie których niszczeją kapliczki – zarówno te zabytkowe, jak i te nie wpisane do rejestru, ale ważne dla lokalnych społeczności. Co ważne, samorządy mogą zgłosić także prace prowadzone przy kapliczkach, które są własnością prywatną – pod warunkiem, że nawiążą współpracę z ich właścicielami.

malopolskie.pl

Fot. Maciej Mazur