MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)

Muzeum w Brzesku – zbliża się przecięcie wstęgi

Brzesko będzie mieć w końcu miejsce na gromadzenie pamiątek przeszłości. Uroczyste otwarcie Muzeum Regionalnego nastąpi 20 czerwca o godz. 17ej. Na pierwszym piętrze kamienicy przy ulicy Kościuszki 2, która przylega także do rynku, eksponowane będą między innymi zbiory z Dworu w Dołędze. W tamtejszym oddziale Muzeum Okręgowego w Tarnowie rozpoczął się właśnie remont. Dzięki współpracy tworzącego brzeskie muzeum pracownika Miejskiego Ośrodka Kultury Jerzego Wyczesanego z tarnowskimi muzealnikami udało się pozyskać eksponaty, charakterystyczne dla galicyjskiego domu z przełomu XIX i XX w. Będą one eksponowane w zaaranżowanych pomieszczeniach gabinetu i salonu.

Brzeskie muzeum posiada w zbiorach m.in. plany brzeskiego ratusza z początku XX wieku, a także dokumenty cechowe, mapy i zdjęcia, dotyczące historii Brzeska. Sporą część przekazał Stanisław Burlikowski, syna kronikarza miasta. Ponadto placówka ma kolekcję ponad 50 prac plastycznych Zbigniewa „Bruno” Szulca, brzeskiego grafika i satyryka, którą przekazał jeden z kolekcjonerów Jerzy Kansy.

W Muzeum będą także prezentowane – oddane w depozyt przez rodzinę – prace plastyczne Jerzego Petersa i pamiątki po nim. Był to szkolny przyjaciel Karola Wojtyły, który po wojnie pracował jako urzędnik w Brzesku i tu rozpoczął działalność w teatrze amatorskim. W latach 50-tych występował w teatrze tarnowskim, a następnie przez blisko siedem lat był aktorem Teatru Młodego Widza w Krakowie. Pracował także w Teatrze  im. A. Mickiewicza w Częstochowie, głównie jednak w Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach, gdzie w 1979 r. zagrał swoją ostatnią rolę w „Balladzie o rewolucji”. Grał zazwyczaj role charakterystyczne, m.in. Radosta (“Śluby panieńskie”), Ojca Scholastyka (“Igraszki z diabłem”) czy rolę tytułową w “Ojcu Goriot”. W brzeskim Muzeum Regionalnym można będzie oglądać jego akwarelowe pejzaże, portrety aktorów i szkice, a także zdjęcia i pamiątki, między innymi korespondencję z papieżem Św. Janem Pawłem II.

W placówce będą eksponowane także pamiątki, między innymi busole właściciela majątku w pobliskim Przyborowie, zwanego potocznie do dzisiaj „Bezardówką”. Johann Ritter von Bezard był wynalazcą najbardziej znanej na świecie wojskowej busoli polowej I połowy XX wieku oraz profesorem topografii i kartografii w Akademii Wojskowej we Wiedniu. Był też pułkownikiem wojsk ck armii austrowęgierskiej, uczestnikiem wojny polsko – bolszewickiej i pułkownikiem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Muzeum wciąż czeka na kolejne zbiory. Mogą to być dokumenty, mapy, fotografie, pocztówki, obrazy, rzeźby, rysunki, grafiki, rzemiosło artystyczne, militaria, zabytki archeologiczne czy zabytki kultury ludowej. Z Jerzym Wyczesanym można się kontaktować w Miejskim Ośrodku Kultury, przy pl. Targowym 10, pok.12, tel. 14-68-496-64 lub 14-68-496-60.

KM