MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)

Braterska myśl, braterskie serce – harcerze dzielą się tym co od dobrych ludzi dostali

W dniach od 20 marca do 10 kwietnia harcerze z brzeskiego Hufca ZHP im. Mikołaja Kopernika już po raz dziesiąty przeprowadzili akcję zbiórki pieniężnej z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Pierwszy raz zbiórka taka została zorganizowana w 2008 roku i przez pierwsze 3 lata jej głównymi beneficjentami były „brzeskie pięcioraczki”. W kolejnych latach drużyny harcerskie ze wszystkich funkcjonujących w Hufcu środowisk zaczęli się stopniowo dzielić zebranymi środkami również z innymi chorymi i potrzebującymi wsparcia dziećmi ze swojego najbliższego otoczenia.  Zrzeszeni w brzeskich strukturach Związku Harcerstwa Polskiego zuchy i harcerze przez te wszystkie lata zebrali łącznie sto jedenaście tysięcy i sto dwadzieścia złotych. To bardzo dużo, jeżeli przyjąć, że całe przedsięwzięcie jest przeprowadzane bez wielkiej akcji promocyjnej.

Wzorem lat ubiegłych, również w tym roku zuchy i harcerze wyszli na ulice swoich miejscowości aby poprosić mieszkańców o przyłączenie się choćby drobną kwotą do zbiórki i w ten sposób poparcie idei harcerskiej Myśli Braterskiej. Nie trzeba przecież być harcerzem, żeby też popierać szlachetne idee i mieć w sobie prawdziwą „myśl braterską” czyli po prostu  wrażliwość i chęć pomocy. Każde wsparcie dodaje skrzydeł i zachęca młodych ludzi do dalszej pracy nad sobą. Warto zainwestować parę złotych w rozwój młodego pokolenia, bo przecież od tego zależy jacy będą przyszli dorośli.

Dzięki wspaniałej, życzliwej i hojnej postawie mieszkańców, zuchy i harcerze w tej jubileuszowej zbiórce pobili wszelkie dotychczasowe rekordy. W puszkach wszystkich patroli znalazło się łącznie aż 21.776, 46 zł, z czego 60% czyli 14.300 złotych zostało przeznaczone na wsparcie łącznie 14 dzieci. Jedną trzecią tej kwoty, zebrał Szczep Czarny im. Bohaterów Państwa Podziemnego z Jadownik. Druhowie działające w Szczepie postanowili, że swoją część ze zbiórki, która jest przeznaczona na pomoc, zostanie przekazana chorej koleżance z ich gimnazjum. Pozostałe drużyny owoce swojej zbiórki przekazali potrzebującym wsparcia ze swojego terenu.

IB