110-lecie istnienia obchodzi w tym roku Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Wiesława Porwisza. Z tej okazji 17 maja na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się uroczysty koncert galowy, podczas którego przypomniano historię zespołu, podziękowano sponsorom i muzykom. Kluczowym momentem było odznaczenie Wiesława i Stanisława Porwiszów odznaką honorową “Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Dekoracji z upoważnienia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dokonał Burmistrz Brzeska Tomasz Latocha.
Losy Wiesława Porwisza i jego starszego brata Stanisława są nierozerwalnie związane z historią orkiestry – Pamiętam te początki. Razem z bratem spotykaliśmy się z naszym wujkiem Michałem Nowakiem, który grał w orkiestrze w browarze i uczył nas gry na klarnecie – mówił kapelmistrz w rozmowie z redakcją BIM w styczniu ubiegłego roku. Śmiało można więc stwierdzić, że gra w brzeskiej orkiestrze to dla klanu Porwiszów rodzinna powinność.
Pamiątkowe medale i statuetki za zaangażowanie w rozwój grupy odebrali z rąk burmistrza wszyscy obecni członkowie kapeli. Nie zapomniano również o byłych muzykach, długoletnich sponsorach i przyjaciołach. Każdy z nich został odpowiednio uhonorowany. Prócz gospodarza gminy gratulacje składali muzykom m.in. starosta Andrzej Potępa, wicestarosta Maciej Podobiński, przedstawiciele orkiestry dętej z Iwkowej, oraz zespołów regionalnych Jadowniczanie i Krakowiacy Ziemi Brzeskiej.
Po zakończeniu części oficjalnej salę wypełniła muzyka. Orkiestra zaprezentowała pełen wachlarz swoich możliwości – od pozycji obowiązkowych jak „Marsz Wiwat” i „Concerto d’Amore”, przez aranżacje hitów muzyki rozrywkowej w stylu utworów Franka Sinatry, Maryli Rodowicz i Zbigniewa Wodeckiego, aż po współczesne hity znane z rozgłośni radiowych, czyli „Ale jazz!” z repertuaru sahah i „Świecie stój” Ani Rusowicz. Całość, jak przystało na galowy koncert, zwieńczyło brawurowe wykonanie Marsza Radetzkiego. Muzyków wokalnie wsparli Kornelia Świątkowska, Anastazja Maćkowska, Agnieszka Piekarz, Kornelia Woda i Marcel Kózka.
Przez większość istnienia orkiestra funkcjonowała pod skrzydłami Browaru Okocim, a od lutego 2001 działa przy Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku. Trudno zliczyć wszystkie nagrody i wyróżnienia, które zespół zdobył podczas tych jedenastu dekad. Niemożliwym wydaje się również wymienienie wszystkich występów, gdyż szacunkowo było ich ponad półtora tysiąca.
__
Gmina Brzesko