16 maja w Żurawicy odbyły się uroczyste obchody Święta 1. Batalionu Czołgów im. płk. Józefa Koczwary. W corocznej uroczystości upamiętniającej nadanie batalionowi sztandaru uczestniczył burmistrz Brzeska Tomasz Latocha. W imieniu mieszkańców miasta i gminy złożył on na ręce ppłk. Marcina Komorka wyrazy wdzięczności i szacunku za ofiarną służbę, wyrażając nadzieję na dalszą owocną współpracę z jednostką. W imieniu Wiceprezesa Rady Ministrów – Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, burmistrz odczytał również list do organizatorów i uczestników jubileuszu.
Rodzinną miejscowość płk. Koczwary reprezentowali uczniowie i nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej w Mokrzyskach na czele z dyrektorem Markiem Kossoniem. Wzięli oni również udział w defiladzie i prezentacji sprzętu wojskowego. – Była to dla nich wspaniała, żywa lekcja historii i patriotyzmu. Jesteśmy dumni z naszych żołnierzy i cieszymy się że, w ciągu ostatnich kilku miesięcy doszło do kompleksowej wymiany sprzętu bowiem otrzymali Oni bardzo nowoczesne czołgi M1A1 Abrams, które znacząco podnoszą zdolności operacyjne i odstraszające – mówił po uroczystościach burmistrz Tomasz Latocha.
Kontakty pomiędzy Gminą Brzesko a Żurawicą rozpoczęły się w 2011 roku, gdy decyzją Ministra Obrony Narodowej, 1. batalion czołgów w Żurawicy przyjął imię płk. Józefa Koczwary (ur. 16 marca 1889 w Mokrzyskach – zm. 6 maja 1978 w Tarnowie). Jego życiorys to wzorzec prawdziwego patriotyzmu. Ten legionista, ułan, pancerniak, żołnierz Armii Krajowej walczył o niepodległość kraju w obu wojnach światowych. W latach 30. XX wieku był dowódcą stacjonującego wówczas w Żurawicy 2. pułku pancernego. Po wojnie pozostał wierny swoim ideałom. Oparł się komunistycznej propagandzie i sowieckiej okupacji. Nie wstąpił do LWP. Zrzucił wojskowy mundur, a do emerytury zajmował się… rolnictwem. Po śmierci został pochowany na cmentarzu parafialnym w Szczepanowie. Został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojskowego Virtuti Militari (1923), Krzyżem Niepodległości (1931), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1937), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Walecznych (1921), Złotym Krzyżem Zasługi i odznaką ”Znak Pancerny”.
Żołnierze z żurawickiego batalionu podczas każdego pobytu w naszych stronach odwiedzają grób swojego patrona, aby oddać należny mu hołd. W poprzednich latach w Mokrzyskach odbywały się wojskowe pikniki, a od 2020 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Mokrzyskach organizowany jest Międzyszkolny Konkurs Historyczno-Plastyczny pn. „1 batalion czołgów w Żurawicy-spadkobiercy pancerniackiej tradycji”.
___
Brzesko.pl