PR KLIMA (3)
PR KLIMA (3)
grafika poprawiona
grafika poprawiona

Nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie!

Kilka najbliższych dni zapowiada się naprawdę upalnie. Brak rozsądku i wyobraźni w połączeniu z wysoką temperaturą mogą być bardzo niebezpieczne. Policjanci apelują, by nie zostawiać w samochodzie nawet na krótki czas dzieci, osób starszych i zwierząt.

– Pozostawienie dziecka w zamkniętym samochodzie to bezpośrednie narażenie go na utratę zdrowia, a nawet życia – przypomina Marek Michalak Rzecznik Praw Dziecka.

Rzecznik Praw Dziecka podkreśla, że dzieci nie wolno zostawiać w samochodzie, niezależnie od pory roku. W upalne dni jest to jednak wyjątkowo nieodpowiedzialne zachowanie. Temperatura we wnętrzu samochodu potrafi wzrosnąć o 20 stopni Celsjusza w ciągu 10 minut i może być zabójcza. Rzecznik uważa, że wytłumaczeniem opiekunów nie może być fakt, iż zostawili dziecko w samochodzie zaparkowanym w cieniu.

– Naukowcy zwracają uwagę, że wystarczy zaledwie kilkanaście, a czasem tylko kilka minut w zamkniętym, przegrzanym samochodzie, żeby organizm dziecka przestał prawidłowo funkcjonować.  – mówi Marek Michalak.

Przypominamy, że zgodnie z art. 26 Kodeksu karnego „nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego”. RPD apeluje jednocześnie o rozsądek w korzystaniu z prawa wyższej konieczności.

Wybijanie szyby w samochodzie zaparkowanym przy dystrybutorze na stacji paliw może być działaniem pochopnym. Przy kasie na pewno gdzieś jest opiekun dziecka zamkniętego w aucie. Bez problemu powinniśmy również odszukać właściciela samochodu stojącego pod apteką lub osiedlowym sklepem. W sytuacji, w której ustalenie kierującego pojazdem jest trudne, na przykład pod centrum handlowym, nie bójmy się wybić szyby. Pamiętajmy przy tym, o bezpieczeństwie swoim oraz dziecka zamkniętego w samochodzie. Kolejnym krokiem powinno być wezwanie pogotowia. Jeżeli nie mamy odwagi zareagować w zdecydowany sposób powinniśmy niezwłocznie zadzwonić na policję lub pod numer alarmowy 112 i poinformować dyspozytora o zaistniałej sytuacji. Szczególną ostrożność powinny zachować dzieci. Jeżeli to możliwe, o pomoc powinny zwrócić się do dorosłych.

Warto unikać rutyny.

Zanim odejdziemy od samochodu zawsze sprawdzajmy czy przypadkiem na tylnym siedzeniu, nie pozostawiliśmy dziecka. Te najmniejsze i te, które śpią, nie potrafią nam przypomnieć o swojej obecności. Nie zapominajmy, że wiele modeli samochodów posiada system, który automatycznie podnosi szyby po wyłączeniu silnika lub zatrzaśnięciu drzwi. Zabiegani, rozkojarzeni czy zmęczeni – nic nie usprawiedliwia rodziców i opiekunów zostawiających pociechy w „piekarniku”.

Nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie! – Rzecznik Praw Dziecka przypomina

  1. Dzieci nie wolno zostawiać samych w samochodzie, niezależnie od pory roku.
  2. W upalne dni usprawiedliwieniem nie jest pozostawienie dziecka w aucie zaparkowanym w cieniu.
  3. Temperatura we wnętrzu samochodu potrafi wzrosnąć o 20 stopni Celsjusza w ciągu 10 minut. 27 stopni C na zewnątrz to nawet 60 stopni Celsjusza we wnętrzu auta.
  4. Wystarczy kilkanaście, a nawet kilka minut, aby organizm dziecka zamkniętego w samochodzie podczas upału, przestał normalnie funkcjonować.
  5. Przed odejściem od samochodu, zawsze sprawdzaj, czy w aucie nie zostawiłeś/aś dziecka. Dzieci, które śpią, nie upomną się o zabranie ich ze sobą.
  6. Jeżeli zauważyłeś/aś dziecko zamknięte w samochodzie – nie bądź obojętny/a!
  7. W sytuacji, w której odnalezienie właściciela samochodu jest możliwe (np. stacja benzynowa, sklep osiedlowy), zrób to niezwłocznie.
  8. Jeżeli odszukanie rodzica lub opiekuna dziecka jest niemożliwe (np. parking pod centrum handlowym), zachowując ostrożność, zbij szybę w aucie, a następnie wezwij pogotowie i policję. Pamiętaj, że chroni cię tzw. prawo wyższej konieczności.
  9. Jeżeli nie masz odwagi zbić szyby, zadzwoń pod 997 lub 112 i poinformuj o zaistniałej sytuacji.
  10. Z prawa wyższej konieczności korzystaj z rozsądkiem. Jeżeli masz możliwość – udokumentuj stan faktyczny (np. zdjęcie telefonem, kontakt do świadków itp.).

http://brpd.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *